Historia | Atrakcje, zabytki | Okres międzywojenny | Turystyka | Zabory

Zakład Wodoleczniczy “Marienbad” w Nowym Mieście nad Drwęcą

W Nowym Mieście Lubawskim przy ul. Działyńskich (dawniej Lindenstrasse), tuż nad samą rzeką Drwęcą, w lipcu 1894 r. powstał Zakład Wodoleczniczy „Marienbad”, w pobliżu znajdowało się także kąpielisko. Inicjatorem założenia placówki był nowomiejski lekarz Johann Nelke .Budynek zakładu przetrwał do czasów współczesnych, niestety uległ pożarowi na początku 2020 r.

„Marienbad” oferował usługi zdrowotne zgodne z naukami bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa. Po latach swojej działalności Kneipp otrzymał przydomek „wodny lekarz”, bowiem właśnie woda była dla niego głównym lekarstwem na wszelkie schorzenia. Mając dwadzieścia kilka lat zachorował na gruźlicę, po której męczyło go wiele powikłań. Wówczas odkrył książkę świdnickiego lekarza, dr. Johanna Siegmunda Hahna, o leczniczym działaniu zimnej wody. Teorię wypróbował korzystając z krótkich kąpieli w zimnym nurcie rzeki. Szybko powrócił do zdrowia i od tej pory zaczął rozwijać swoje zainteresowania leczniczymi właściwościami wody, a także ziół. Nauki Kneippa stały się słynne Europie, choć nie wszyscy je popierali.

Woda dana ludzkości przez Stwórcę i zioła wybrane z królestwa roślin wystarczają, aby leczyć choroby i uzdrawiać ciało.

Sebastian Kneipp

Nowomiejski „Marienbad” świadczył usługi w leczeniu takich chorób jak reumatyzm, problemy z krążeniem, stawami, rwę kulszową, choroby płuc, bezsenność, a także pomagano w wzmocnieniu odporności po przebytych chorobach, czy też osłabionym mieszkańcom większych miast. Kuracjusze korzystali z wszelkich wodnych kąpieli, okładów, natrysków, a także masaży i ćwiczeń terapeutycznych. Woda była wykorzystywana we wszystkich swoich stanach skupienia. Dodatkowo zachęcano do spacerów boso po trawie. Po zajęciach goście mogli spacerować uliczkami Nowego Miasta, reprezentacyjną Promenadą (dziś ul. 3 Maja) do parku w okolicach szpitala. Lokalne gazety określały ceny usług zakładu jako umiarkowane.

“Miasto powiatowe w woj. pomorskiem jest odpowiednim miejscem wypoczynku i posiada bardzo piękne położenie, otoczone jest bowiem wstęgą wzgórz, pokrytych lasami i łąkami. Miasto posiada ciepłe, parowe i elektryczne kąpiele w elektrowni miejskiej, odpowiadające wymaganiom sanitarnym oraz kąpiel rzeczną w romantycznej Drwęcy. Tutejsza kasa chorych posiada również urządzenia do stosowania zabiegów wodoleczniczych (hydroterapia) oraz do kąpieli świetlnych i elektrycznych. Lekarze i apteka na miejscu. W mieście znajduje się także obszerny i malowniczy park , plac tenisowy, bilard, cieniste ogrody i.t.d. Najważniejszy warunek dla letników stanowi bardzo przystępna cena utrzymania w dwóch pierwszorzędnych hotelach, kawiarniach oraz domach prywatnych. Wszelkich dalszych informacji udziela Magistrat Nowegomiasta nad Drwęcą. Stacja kolejowa , dwa dworce, (bardzo dogodne połączenie z Warszawą i innemi miastami) oraz poczta, telegraf i telefon międzynarodowy na miejscu”

Henryk Piotrowski, Przewodnik zdrojowo-turystyczny, 1934 r.

Zakład Wodoleczniczy „Marienbad” w Nowym Mieście Lubawskim jest dziś historią. Podziwiać można jedynie piękny, zabytkowy budynek, a także zdjęcia dawnych widokówek. Młodzież z artystycznej grupy „Przetwórnia – to jest dramat” (działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim) zainspirowała się działalnością zakładu tworząc sztukę teatralną „Uzdrowiciel”.

Źródła:

  1. Andrzejewski D., Jak w Nowym Mieście wodą leczyli, mojemazury.pl ,
  2. Andrzejewski D., Marienbad – historia nowomiejskiego zakładu wodoleczniczego., nowemiasto-zakamarek.pl,
  3. Piotrowski H., Przewodnik zdrojowo-turystyczny, 1934,
  4. Przemyslav, Opuszczone miejsca – zapomniany Zakład Wodolecznictwa z 1894 roku!
  5. Przetwórnia – to jest dramat, spektakl “Uzdrowiciel”,
  6. Stanisław Kneipp – biogram,

Powiązane